Miód malinowy- co to za miód?
Miód malinowy jest jednym z mniej znanych miodów. Mniejsza popularność miodu malinowego spowodowana jest prawdopodobnie tym, że jest on trudno dostępny. Miód malinowy powstaje z kwiatów malin, a te kwitną dwukrotnie w roku przez okres zaledwie trzech tygodni. Dodatkowo aby mógł powstać miód malinowy pasieka musi znajdować się w sąsiedztwie plantacji malin, co zdarza się jednak rzadko, stad miód malinowy nie jest tym ogólnodostępnym na sklepowych półkach. Nektarowy miód malinowy, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z nektaru zbieranego przez pszczoły, kiedy zapylają one kwiaty na plantacjach z malinami. Mimo, że jest trudny w pozyskaniu coraz szybciej zyskuje popularność. W zależności z jakich odmian malin powstaje może mieć tak jak one różny smak. Z reguły jest on dosyć słodki z delikatnym kwaskowym posmakiem. Miód malinowy jest miodem najbardziej lubianym przez dzieci.
Miód malinowy – dlaczego warto po niego sięgnąć?
Niewiele osób zna smak miodu malinowego, ale ci którzy kiedykolwiek go spróbowali z pewnością będą w stanie rozpoznać go przy kolejnej okazji z racji jego niepowtarzalnego smaku i aromatu. Nektar z malin zawiera dużą ilość olejków eterycznych odpowiadających za charakterystyczny owocowy aromat miodu malinowego. Ponieważ miód ten powstaje z kwiatów, a nie owoców malin, mylnie spodziewamy się, że będzie to miód o różowym zabarwieniu.
Zobacz nasze – miody naturalne
Miód malinowy ma jasno słomkową barwę, natomiast po krystalizacji staje się prawie biały. Z czysto estetycznych powodów niektórzy producenci chcąc uzyskać barwę zbliżoną do malinowej dodaje do miodu soku malinowego lub liofilizowanych owoców malin. Smak miodu malinowego zależy od tego z jakiej odmiany powstał. Ten z malin wczesnych majowych bywa mniej słodki niż ten z odmian późniejszych, który jest bardziej słodki i jednocześnie lekko kwaskowaty. Wkrótce po pozyskaniu miód ma jasną złocistą barwę, jednak szybko ulega krystalizacji i jaśnieje wtedy aż do białego koloru.
Miód malinowy jak każdy inny miód składa się w większości z węglowodanów oraz cukrów prostych, kwasów (kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas glukomowy), ponad pięćdziesięciu substancji aromatycznych oraz enzymów. Innymi cennymi substancjami wchodzącymi w skład miodu malinowego są mikroelementy: potas, wapń, magnez, chlor, fosfor, mangan oraz witaminy z grupy B.
Miód malinowy – właściwości lecznicze czyli jak z pomocą miodu zadbać o swoje zdrowie i urodę?
Miód malinowy ze względu na swoje wartości odżywcze jest szczególnie polecany dla osób przemęczonych l i pozbawionych energii oraz dla dzieci. Doskonale wspomaga leczenie przy infekcjach górnych dróg oddechowych , stanach przeziębienia oraz podczas gorączki. Miód malinowy działa napotnie, rozgrzewa organizm przez co doskonale zwalcza objawy przeziębienia takie jak katar, ból gardła, temperatura. Wykazuje właściwości bakteriostatyczne bakteriobójcze.
Spożywany regularnie wzmacnia układ odpornościowy, co zwłaszcza w sezonie jesienno – zimowym owocuje zdolnością organizmu do zwalczania wirusów i bakterii.
Jak większość miodów skutecznie obniża ciśnienie krwi oraz wpływa pozytywnie na krążenie. Wspiera funkcjonowanie wątroby oraz zwiększa wydzielanie żółci przez co skutecznie reguluje procesy trawienia.