Jaki miód na jelita i lepsze trawienie?

Jaki miód na jelita i lepsze trawienie?

Jaki miód na jelita i lepsze trawienie?

Opublikowano: 12 sierpnia 2023

Płynne złoto – skarb jaki dostarcza nam natura. Miód to jeden ze skarbów, jakie dostarcza nam natura. To ta substancja nazywana jest płynnym złotem. Miód poza smakiem, który niewątpliwie jest ogromnym walorem dostarcza nam wielu cennych substancji odżywczych oraz bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Od  lat wykorzystywany jest w medycynie naturalnej jako środek wzmacniający układ odpornościowy, środek łagodzący stany zapalne, regulujący poziom cholesterolu we krwi oraz wspomagający trawienie.

Miód na trawienie? Tak!

Dzięki swoim właściwościom miód stosowany jest w leczeniu chorób układu pokarmowego. Doskonale łagodzi dolegliwości bólowe układu pokarmowego oraz  działa antybakteryjnie. Miód stosowany jest dosyć powszechnie na niestrawność i zaparcia oraz w leczeniu zapalenia żołądka oraz jelit, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Jakie korzyści płyną ze stosowania miodu na układ pokarmowy?

Dzięki zawartości enzymów miód przyspiesza proces trawienia węglowodanów oraz cukrów prostych. Cukry zawarte w miodzie są dłużej rozkładane w żołądku, a zawarte w nim liczne minerały – głównie potas, sód i magnez – warto uzupełniać na przykład przy biegunkach. Za właściwości antybakteryjne i utleniające miodu odpowiada roślinny związek organiczny methylglyoxal wykorzystywany w leczeniu chorób żołądka wywoływanych przez Helicobacter pylori.

Dzięki poprawie pracy hormonów i enzymów miód rewelacyjnie wpływa na metabolizm. Dzięki zawartości choliny niektóre z miodów chronią wątrobę podczas zatruć. Miód wspomaga leczenie choroby wrzodowej czy nadżerek układu pokarmowego. Usprawnia  pęcherzyka żółciowego oraz wspiera metabolizm tłuszczów i reguluje wypróżnienia.

Regularne spożywanie miodu obniża negatywne działanie nikotyny, alkoholu, kawy i herbaty. Miód naturalny pomaga także w przypadku takich dolegliwości jak zaburzenia pracy jelit czy problemy gastryczne. 

Jaki miód wybrać i jak go stosować, aby poprawić działanie układu pokarmowego?

Przy wszelkiego rodzaju kuracjach z użyciem miodu ważne jest, aby był to miód naturalny bez sztucznych dodatków oraz pochodzący od solidnego pszczelarza. Kupując miód z nieznanego źródła o nieznanym pochodzeniu ryzykujemy, że może być zanieczyszczony i przegrzany, a to powoduje, że nie posiada on ani wartości odżywczej ani leczniczej. Jeśli miód zawiera pyłki roślin, które nie występują w naszym otoczeniu miód może powodować u nas reakcje alergiczne.

Przy wyborze miodu w pierwszej kolejności kierujmy się więc poznaniem jego pochodzenia – dopiero drugim kryterium powinien być rodzaj wybranego przez nas miodu. Jeśli  chodzi o choroby i wsparcie układu pokarmowego – szczególnie polecane są miody: akacjowy, rzepakowy, mniszkowy czy miód wielokwiatowy. Miody te doskonale radzą sobie z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy czy stanami zapalnymi jelita grubego.

Jak stosować miód na jelita i trawienie?

Przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy najlepiej stosować miód w formie rozcieńczonej. Miód rozpuszczamy w wodzie lub ziołowej herbatce (letniej – nie gorącej!) i pijemy małymi łyczkami na około godzinę przed posiłkiem. Mieszanka ta stymuluje gruczoły śluzowe żołądka do produkcji ochronnego śluzu. Jeśli naszą mieszankę wypijemy szybko – za jednym razem zawartość całej szklanki – będzie ona skuteczna w niedokwaśności żołądka. 

Miód naturalny w połączeniu z sokiem jabłkowym jest doskonały do stosowania przy stanach zapalnych jelita grubego. Z chorobami jelit doskonale poradzi sobie miód rozpuszczony w wodzie. 2-4 łyżki miodu rozpuszczone w szklance wody pobudzą jelito cienkie do wydzielania soków trawiennych co poprawi perystaltykę jelita.

Często do miodu dodaje się produkty, które wzmacniają jego działanie na poszczególne narządy i schorzenia. I tak –  jeśli do naszej  miodowej mikstury dodamy owoc kopru wzmocnimy jego rozkurczowe działanie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz zwiększymy wydzielanie soku żołądkowego oraz  pobudzimy laktację u matek karmiących. Na wzdęcia i bóle brzucha warto przygotować mieszankę z miodu z dodatkiem anyżu, z kolei połączenie miodu z korzeniem prawoślazu pomoże zregenerować uszkodzoną śluzówkę.

Osobom dbającym o sylwetkę i chcącym poprawić swoją przemianę materii pomoże mieszanka miodu, wody i cytryny- 3-4 łyżki miodu i sok z cytryny  rozpuszczamy w szklance letniej wody.

Miód doskonale wspomaga nas w dbaniu o nasze zdrowie, dlatego aby nie stracił swoich cennych właściwości powinniśmy zadbać o jego właściwe przechowywanie np w szafce. 

Istotna jest temperatura przechowywania (tzw. pokojowa) oraz zacienione miejsce.

Chętnie pomożemy...

Jeśli masz pytania, chętnie na nie odpowiemy - skontaktuj się z nami w dogodny sposób


Telefon

Paweł: +48 505 294 466
Natalia: +48 512 503 003

Email
pasieka@naszapszczolka.pl

Lipiny Górne Borowina 21, 23-423 Potok Górny