Wartości odżywcze i lecznicze miodu

Wartości odżywcze i lecznicze miodu

Wartości odżywcze i lecznicze miodu

Opublikowano: 12 lipca 2023

Miód naturalny nie tylko z powodu swojej barwy nazywany jest płynnym złotem. Miód to prawdziwe bogactwo składników o właściwościach odżywczych i leczniczych. Miód pszczeli to naturalny produkt wytwarzany przez pszczoły z nektaru kwiatowego lub spadzi.

Jednym z najbardziej drogocennych składników miodu są enzymy pochodzące z gruczołów ślinowych pszczół. Oprócz enzymów miód zawiera wiele innych wartościowych składników takich jak: glukoza i fruktoza, aminokwasy, biotyna, witaminy A,C, iz grupy B, kwas foliowy oraz liczne pierwiastki: żelazo, miedź, potas, magnez, fosfor czy wapń. Miód jest produktem łatwo przyswajalnym. Stanowi zdrowe źródło energii i jest smacznym zamiennikiem cukru.

Ile kalorii ma miód?

Miód jest co prawda bardziej kaloryczny od cukru, jednak jest bogaty w substancje odżywcze, a cukier to tylko puste kalorie o słodkim smaku.

Łyżeczka miodu to prawie 40 kcal. Łyżeczka cukru to 20 kcal. Miód jest jednak zdecydowanie słodszy od cukru,dlatego użyjemy go mniej. 

Jakie właściwości posiadają miody?

Miód w korzystny sposób wpływa na nasz organizm. Jego dobroczynne właściwości były znane i wykorzystywane już w starożytności: 

  • miód jest najzdrowszym źródłem energii
  • posiada właściwości przeciwzapalne,przeciwalergiczne i antybakteryjne
  • wspomaga układ odpornościowy 
  • wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych i zapalenie zatok
  • łagodzi kaszel i stany zapalne gardła
  • poprawia krążenie, obniża ciśnienie krwi i wspomaga pracę mięśnia sercowego 
  • dzięki zawartości glukozy wspomaga pracę mózgu
  • reguluje pracę wątroby i nerek
  • pobudza trawienie oraz reguluje pracę jelit
  • działa uspokajająco, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie
  • neutralizuje szkodliwe działanie alkoholu, papierosów i innych używek
  • posiada właściwości odtruwające -usuwa z organizmu metale ciężkie
  • miód stosowany zewnętrznie nawilża, 
  • rozjaśnia i poprawia wygląd skóry.

W zależności od rodzaju miodu każdy z nich posiada charakterystyczne dla swojego gatunku właściwości:

Miód wielokwiatowy stosowany jest zwłaszcza w leczeniu chorób serca – pomaga regulować ciśnienie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne oraz mięsień sercowy. Z kolei w schorzeniach układu trawiennego doskonale sprawdzi się stosowanie miodu akacjowego. Regeneruje on błonę śluzową żołądka w zaburzonym trawieniu, nadkwasocie, oraz chorobie wrzodowej. Z powodu silnego działania bakteriobójczego i przeciwzapalnego miód akacjowy polecany jest także w chorobach układu moczowego.

Miód gryczany z kolei dzięki zawartości rutyny wzmacnia i oczyszcza naczynia krwionośne, dlatego zalecany jest szczególnie osobom starszym, które są najbardziej narażone na choroby układu krążenia. Wspomaga leczenie chorób takich jak miażdżyca czy niedokrwistość. Wspomaga także leczenie ran  i wspomaga regenerację tkanki kostnej.

Miód lipowy charakteryzuje się właściwościami wykrztuśnymi i przeciwgorączkowymi, dlatego wykorzystywany jest podczas leczenia przeziębień, grypy, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, anginy czy zapalenia zatok. Poza właściwościami antybiotycznym rewelacyjnie wpływa na układ nerwowy – reguluje ciśnienie tętnicze krwi, łagodzi stres i nerwice oraz ułatwia zasypianie.

To jaki miód jest najzdrowszy?

Różnice w składzie poszczególnych miodów sa niewielkie. Można śmiało stwierdzić, że każdy miód jest dobry, a najzdrowszy dla nas będzie ten, który polecany jest do leczenia schorzeń z którymi się zmagamy.

Za jeden z najzdrowszych uważany jest miód spadziowy charakteryzujący się dużą aktywnością antybiotyczną, posiadający właściwości moczopędne, żółciopędne i przeciwzapalne. Ciemniejsza barwa rego miodu to wynik dużej ilości antyoksydantów.

O miano króla miodów walczy też miód wrzosowy rzadziej dostępny i chyba z tego powodu najdroższy – ale czy najzdrowszy? Każdy z nas musi wybrać dla siebie ten, którego właściwości prozdrowotne najlepiej poradzą sobie z naszymi przypadłościami. 

Najzdrowszy jest miód naturalny ze sprawdzonego źródła, miód którego miejsce pochodzenia jest nam znane. Wybierajmy miody z naszej szerokości geograficznej – pyłki roślin niewystępujących w naszej okolicy mogą powodować alergie!

Chętnie pomożemy...

Jeśli masz pytania, chętnie na nie odpowiemy - skontaktuj się z nami w dogodny sposób


Telefon

Paweł: +48 505 294 466
Natalia: +48 512 503 003

Email
pasieka@naszapszczolka.pl

Lipiny Górne Borowina 21, 23-423 Potok Górny