Jaki miód wybrać na kaszel?

Jaki miód wybrać na kaszel?

Jaki miód wybrać na kaszel?

Opublikowano: 21 lipca 2023

Miód naturalny składa się głównie z wody oraz cukrów ale zawiera także wiele innych cennych naturalnych składników takich jak enzymy, kwasy organiczne, witaminy czy składniki mineralne. Dzięki swoim właściwościom od lat stosowany jest nie tylko jako zamiennik cukru czy środek na wzmocnienie odporności, ale także jako lek w przypadku przeziębień, infekcji czy schorzeń górnych dróg oddechowych. Kuracje miodem możemy stosować już w przypadku przeziębienia, oraz wspomagająco podczas leczenia farmakologicznego zleconego przez lekarza.

Stosowanie miodu w leczeniu kaszlu i bólu gardła skutkuje redukcją suchości w gardle, miód nawilża błony śluzowe oraz pomaga usuwać wydzielinę z oskrzeli. Miód jest doskonały zarówno na kaszel suchy jak i mokry.

Jaki miód na kaszel mokry?

Podczas mokrego kaszlu odkrztuszamy zalegającą w oskrzelach wydzielinę. Miód dzięki swoim właściwościom rozrzedza zalegającą w oskrzelach wydzielinę oraz ułatwia jej odkrztuszanie. Najlepszym miodem na leczenie kaszlu mokrego będzie w pierwszej kolejności miód spadziowy iglasty, który w swoim składzie zawiera gwajakol – substancję o właściwościach wykrztuśnych. Przy kaszlu mokrym warto wybrać także miód nawłociowy charakteryzują się wysoką aktywnością antybiotyczną.

A jak stosować miód na kaszel mokry?

Dorośli mogą łagodzić swój kaszel stosując łyżkę miodu kilka razy dziennie. 

Można go stosować także jako dodatek do herbaty, naparu ziołowego czy ciepłej wody z cytryną. Warto pamiętać, że miód należy dodawać do napojów o maksymalnej temperaturze 40 stopni Celsjusza, aby nie stracił swoich drogocennych właściwości. Aby wzmocnić antybiotyczne działanie miodu naturalnego należy go rozpuścić w wodzie – miód rozcieńczony w wodzie jest nawet do 200 razy skuteczniejszy niż ten zażywany w formie nierozcieńczonej!

Jaki miód na kaszel suchy?

Przy uporczywym męczącym suchym kaszlu, zależy nam, aby nawilżyć błony śluzowe oraz zredukować drapanie i suchość w gardle. Jeśli suchy kaszel dokucza nam w nocy – chcemy zażyć coś o działaniu blokującym odruch kaszlowy.

Miody, które pomogą nam nawilżyć błonę śluzową układu oddechowego oraz zniwelują drapanie i suchość w gardle to przede wszystkim miód gryczany, lipowy czy rzepakowy.

W przypadku uporczywego suchego kaszlu nie należy zapominać o tzw. kaszlu palacza. 

Picie rozcieńczonego miodu przyniesie ulgę w przypadku drapania w gardle oraz nawilży wysuszoną przez nałóg śluzówkę dróg oddechowych. W tym przypadku polecany jest głównie miód gryczany, nektarowo-spadziowy lub spadziowy iglasty, które są najbogatsze w antyoksydanty pomagające w neutralizacji szkodliwego działania dymu tytoniowego.

Jak stosować miód na kaszel suchy?

Dzieciom zaleca się podawanie ok 20 ml (łyżka stołowa) miodu wieczorem w celu złagodzenia kaszlu. Osoby dorosłe z kolei mogą zażywać 2-3 łyżki stołowe. Miód można podawać w postaci nierozcieńczonej, jednak najlepiej działa rozpuszczony w wodzie, herbacie, ciepłym mleku czy naparze ziołowym.

W przypadku miodu skrystalizowanego podawanego w formie nierozcieńczonej może działać drażniąco na gardło co powoduje odczucia, że zamiast łagodzić – wzmaga kaszel. Należy pamiętać, że w wysokich temperaturach miód traci swoje właściwości, dlatego podaje się go w płynach o maksymalnej temperaturze 40 stopni celsjusza. Często przygotowuje się mikstury miodowe na kaszel z dodatkiem mleka i masła, cebuli i czosnku, siemienia lnianego, herbaty z cytryną, aloesu czy naparu z majeranku. 

Miód na kaszel u dzieci – jaki wybrać?

Miód stanowi także skuteczny naturalny lek na kaszel u dzieci. Może być podawany dzieciom powyżej 12 miesiąca życia. Warto pamiętać , aby miód do diety malucha wprowadzać stopniowo dopiero od drugiego roku życia. Dla najmłodszych wybieramy z reguły miody o łagodnym i słodkim smaku. Szczególnie polecane są miody spadziowe, nawłociowe, rzepakowe czy malinowe.

Jak stosować miód  na kaszel u dzieci?

Pół łyżeczki miodu podawane dziecku kilka razy dziennie pomoże złagodzić objawy infekcji. Warto podać dziecku miód z dodatkiem cynamonu, który wzmocni jego działanie ponieważ cynamon także posiada właściwości przeciwbakteryjne. Starszym dzieciom można podawać już po pełnej łyżce stołowej miodu. Miód warto rozcieńczyć ponieważ rozcieńczony zwiększa swoją skuteczność, najlepiej działa rozpuszczony w wodzie, herbacie, ciepłym mleku czy naparze ziołowym w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza.

Warto pamiętać, że miód krystalizuje. Im dalej mu do postaci płynnej tym częściej może podrażniać gardło malucha, dlatego unikajmy podawania dzieciom skrystalizowanych miodów, które „drapią w gardło”.

Chętnie pomożemy...

Jeśli masz pytania, chętnie na nie odpowiemy - skontaktuj się z nami w dogodny sposób


Telefon

Paweł: +48 505 294 466
Natalia: +48 512 503 003

Email
pasieka@naszapszczolka.pl

Lipiny Górne Borowina 21, 23-423 Potok Górny