Korzyści wynikające z palenia świec z wosku pszczelego

Korzyści wynikające z palenia świec z wosku pszczelego

Korzyści wynikające z palenia świec z wosku pszczelego

Opublikowano: 27 listopada 2023

Fascynujące właściwości wosku pszczelego są doceniane przez ludzi od wielu wieków. Dzięki temu substancja ta znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach życia człowieka, np. farmacji czy produkcji świec. Dlaczego warto palić świece z wosku pszczelego i na jakie korzyści zdrowotne możemy liczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym wpisie.

 

Jakie są właściwości wosku pszczelego i dlaczego jest on preferowany do produkcji świec?

Wosk pszczeli jest wytwarzany przez pszczoły miodne i stanowi budulec dla plastrów w ulu. Warto podkreślić, że substancja ta ze względu na swoje właściwości jest bardzo dobrym materiałem do produkcji świec.

Właściwości wosku pszczelego:

 • Naturalność
  Wosk pszczeli to substancja wytwarzana w odwłoku pszczoły. Jest to zatem produkt pochodzenia naturalnego, a wykonane z niego świece są pozbawione dodatków i substancji chemicznych. Substancja składa się głównie z kwasu oleinowego i kwasu palmitynowego, co oznacza korzystny wpływ na zdrowie człowieka.
 • Stabilność chemiczna
  Świece wykonane z wosku pszczelego wyróżnia długa żywotność. Wosk pszczeli ma bowiem tendencję do utrzymywania swojej struktury i nie ulega procesom rozkładu.
 • Delikatny zapach
  Naturalny wosk pszczeli wyróżnia zapach miodu. Produkty z niego wykonane docenią zatem osoby lubiące przyjemne i ciepłe aromaty.
 • Trwałość i długie palenie
  Substancję wyróżnia dość długi czas palenia – nawet 2 razy dłuższy niż innych wosków pochodzenia roślinnego. Czyni to wosk pszczeli idealną bazą do produkcji świec.
 • Spalanie bez dymu
  Świece z wosku pszczelego spalają się całkowicie bez dymu i nie uwalniają do pomieszczenia żadnych szkodliwych substancji.
 • Ekologia
  Produkcja świec z wosku pszczelego jest bardziej przyjazna dla środowiska niż inne, alternatywne surowce.

Powyższe właściwości czynią wosk pszczeli idealnym surowcem do produkcji naturalnych i pięknie pachnących świec.

 

Czy świeca z wosku pszczelego może wpływać na samopoczucie i relaks?

Palenie świec z wosku pszczelego może pozytywnie wpłynąć na relaks i samopoczucie. Istotne w tym przypadku jest kilka aspektów. Pierwszym z nich jest naturalny i delikatny zapach wosku pszczelego, który uwalnia się do pomieszczenia podczas spalania świecy. Może on działać na zmysły w sposób kojący i pomoże wprowadzić człowieka w stan zrelaksowania. Wiele osób kojarzy zapach wosku z przyrodą, co dodatkowo wpływa na odprężenie. Proces palenia świecy z wosku pszczelego może być pewnego rodzaju rytuałem relaksacyjnym. Wystarczy skupić się na płomieniu i obserwować ciepłe światło, które emituje świeca. Chwila odpoczynku przy świetle świecy to bardzo dobry sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków i stresu.

Emitowane przez świecę światło jest bardzo miękkie i delikatne, co pomaga stworzyć w pomieszczeniu bardzo przyjemną atmosferę. Na samopoczucie człowieka ma wpływ wiele czynników, np. subtelne światło czy naturalny zapach. Wosk pszczeli nie wydziela nieprzyjemnych zapachów ani dymu – podczas palenia świecy można się w pełni zrelaksować.

 

Czy palenie świec z wosku pszczelego ma korzyści dla zdrowia?

Liczne badania pokazują, że palenie świec z wosku pszczelego ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Zalety zauważymy głównie w kilku obszarach: oczyszczanie powietrza, górny układ oddechowy, pozytywny wpływ na alergików i działanie relaksujące.

Przyjrzyjmy się tym zaletom bliżej:

 1. Oczyszczanie powietrza
  Wosk pszczeli zawiera w sobie substancje o właściwościach antybakteryjnych. Podczas palenia świec dochodzi zatem do oczyszczania powietrza i eliminowania niepożądanych zapachów, drobnoustrojów, zanieczyszczeń i bakterii.
 1. Pozytywny wpływ na górny układ oddechowy
  Palenie świec z wosku pszczelego zmniejsza ilość unoszonego kurzu w powietrzu. Docenią to osoby mające problemy zdrowotne w obrębie górnego układu oddechowego.
 1. Zalety dla alergików
  Bakterie, drobnoustroje czy kurz mogą wywoływać reakcje alergiczne. Palenie świec zmniejsza obecność tych substancji w powietrzu. Wosk pszczeli jest ponadto naturalny i nie zawiera żadnych szkodliwych substancji.
 1. Relaks i odprężenie
  Rytuał palenia świec i patrzenie na delikatne światło wprawia w dobre samopoczucie, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie.

Jak widać, wosk pszczeli to nie tylko budulec używany przez pszczoły. To niezwykle cenna substancja, która ma dobroczynny wpływ na człowieka.

Chętnie pomożemy...

Jeśli masz pytania, chętnie na nie odpowiemy - skontaktuj się z nami w dogodny sposób


Telefon

Paweł: +48 505 294 466
Natalia: +48 512 503 003

Email
pasieka@naszapszczolka.pl

Lipiny Górne Borowina 21, 23-423 Potok Górny